fbpx

Kaan Temizel

KAAN TEMİZEL – EGE VE YUNAN DANSLARI EĞİTMENİ

Kaan Temizel 1979 yılında, ailesi Yunanistan’ın Kılkış şehrinden Türkiye’ye mübadele ile göç etmiş bir ailenin üçüncü kuşak temsilcisi olarak İstanbul Tuzla’da doğdu.

Küçük yaşlardan itibaren Ege ve Yunan müziklerinin en güzel örneklerini dinleyerek büyüyen Temizel Elektronik ve İşletme üzerine iki üniversite bitirdikten sonra çalışma hayatına atıldı. Türkiye’nin önemli firmalarında yazılım uzmanı ve yönetici olarak 15 sene çalıştıktan sonra bir süre aynı işleri bireysel olarak yapmaya devam etti.

Bu sürede Ege ve Yunan danslarına öteden beri ilgisi olan Kaan Temizel dans etmeye başladı. Kısa sürede bir tutku haline dönüşen dansını ilerletmeye karar verdi. Konusunda uzman yerli ve yabancı pek çok eğitmenden ders aldı. Türkiye’den Göksu Elbasan ve Birol Süren’den ilk derslerini alan Temizel Yunan danslarının dünyadaki bir numaralı isimleri sayılan Christos Shakallis, Elena Shakalli, Katerina Karatza, Christos Katounas, Maria Kostara, Thanassis Kappas, Dimitris Petropoulos gibi değerli eğitmenlerden özel eğitimler aldı.

Bu süreçte zeybekiko dansında kendi karakterini oluşturdu ve özel koreografiler hazırladı.
Dansının yanında tamamen tesadüfen oluşan koşullar gereği dersler vermeye başladı. Kaan Temizel Sirtaki (Hasapiko), Zeybekiko, Harmandalı ve çeşitli Yunan ada dansları üzerine dersler vermektedir. Temizel’in İstanbul, İzmir, Aydın, Ankara, Antalya, Fethiye, Bodrum ve Bursa’da eski ve devam eden 1000’in üzerinde öğrencisi bulunmaktadır.

Temizel kurmuş olduğu gösteri ekipleri ile özel koreografiler ve bireysel performanslar hazırlayarak profesyonel müzik grupları ve sanatçılara eşlik etmekte, özel organizasyonlarda gösteriler yapmaktadır.

Kaan Temizel dans ve koreografileriyle grubunu ve ülkemizi Yunanistan, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde çeşitli organizasyonlarda defalarca ve başarıyla temsil etmiştir.

Fedon, , Soprano Pınar Temizel Çulha, Buzuki Orhan, Evrim Ateşler, Cihan Okan, Selin Atasoy  ve bir çok meşhur ses sanatçısına sahnelerinde eşlik etmiştir, etmeye devam etmektedir.

Kaan Temizel dünyada bir ilki gerçekleştirerek 1. Uluslararası Yunan Dansları Kongresi’ni Türkiye’de düzenlemiştir. Her sene düzenlemeye devam etmektedir.

Gerek kendisi, gerek yurt dışından getirdiği ünlü dans eğitmenleri ile workshop’lar düzenleyen Temizel bu alanda da dans tutkunları ile ustalar arasında köprü kurmakta, düzenlediği sirtaki geceleri ile ortak bir keyif ve kültür birikimi olan insanları bir araya getirmektedir.

Aynı zamanda Türk – Yunan nüfus mübadelesi konusunda bir tarih araştırmacısı olan Temizel’in bu alanda yayına hazırladığı başucu kitaplarının yanında (Selanik’ten Tuzla’ya Mübadele, İki Buğday Başağı) kısa öykülerden oluşan “Sahile Varan Yol” isimli kitabı bulunmaktadır. Temizel’in bir öyküsünün yer aldığı “Mübadele Öyküleri” isimli kitap da yayınlanmıştır.

Kaan Temizel Ege kültürü, Türk – Yunan Nüfus Mübadelesi ve rebetiko üzerine araştırmalarına devam etmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Kaan Temizel İletişim Bilgileri

kaan@kakapedia.com 
0 554 571 54 83